Genel Kültür

Excel Birleştirilmiş Hücrelerde Satır Yüksekliğini Otomatik Ayarlayan Makro Kodu

Ofislerde veya kurumlarda kullanılan ve Microsoft Office uygulamaları arasında en popüler olan Excel programında satır yüksekliğini ayarlamak çok basit bir işlemdir. Asıl sorun birleştirilmiş hücrelerde satır yüksekliğini otomatik olarak ayarlamaktadır.

Yakın zamanda çalıştığım bir proje ile ilgili excel çalışma sayfasında otomatik satır yüksekliği ayarlamam gerekti. Bunun için makro yapmak çok kolay, ancak verinin bulunduğu hücreler birleştirilmiş hücre olunca otomatik satır yüksekliği ayarlamak gerçekten zor oldu.

Türkçe sitelerde çok fazla arama yaptım ancak sorunu çözecek bir cevap bulamadım. Yabancı sitelerde yaptığım araştırma neticesinde mrexcel.com adlı sitede tam da aradığım cevabı buldum. Mrexcel forumunda Mark858 rumuzlu üyenin verdiği cevap tam olarak şunu yapmakta: Birleştirilmiş hücrelerde satır yüksekliğini otomatik ayarlamak. İlgili mesajda paylaşılan kodu aynen aşağıda paylaştım. Excel çalışma sayfanızı açıp, Alt+11 tuş kombinasyonu ile Vb çalışma sayfasını açıp modül ekleyip, modül içerisine de aşağıdaki kodu yazarak makroyu oluşturabilirsiniz.

Excel vb modül
Excel vb modül

Bahse konu kod:

Kodu modül içerisine yazdıktan ve kaydettikten sonra çalışma sayfanızı makro içeren excel kitabı olarak kaydedip, görünüm menüsünden makro kısmından çalıştırabilirsiniz.

Excel Makro Çalıştırma
Excel Makro Çalıştırma