Coğrafya

Dünyanın Güneşe En Yakın Olduğu Tarih

Dünyanın Güneşe En Yakın Olduğu Tarih

Güneş ile Dünya arasındaki mesafe her gün biraz değişir. Bu, yılda yaklaşık 149 milyon kilometre tarafından ifade edilir. Bunun nedeni, Dünya’nın Güneş etrafında hareket etmesidir. Ancak, bazen Dünya Güneş’in en yakın olduğu anlara ulaşabilir.

Dünyanın Güneşe Ne Kadar Yakın Olduğu?

Günlük olarak, Dünya Güneş’le ortalama 1,5 milyon km mesafede bulunur. Ancak, 4 Ocak 2020’de bu mesafe yaklaşık 147,09 milyon km’ye düşmüştür. 3 Temmuz 2020’de ise Dünya Güneş’le 154,4 milyon km mesafede oldu.

Yıllık Minimum ve Maksimum Mesafeler

Güneş ile Dünya arasındaki mesafe her yıl aynı sıklıkta değişmez; bunun sebebi, Dünya’nın Güneş etrafındaki elips şeklindeki çembersel orbitinin eksenleriyle ilgili olan precession etkisidir. Buna göre, Dünya Güneş’e her yıl minimum ve maksimum mesafeye ulaşır. Yıllık minimum mesafe yaklaşık 147,09 milyon km (4 Ocak) iken, yıllık maksimum mesafe yaklaşık 152,6 milyon km’dir (3 Temmuz).

Güneş’ten Gelen Enerji

Güneşten gelen enerjinin yoğunluğu Dünya’ya ne kadar yakın olduğumuza bağlıdır. Birincisi, yakın mesafedeki güneş ışınlarının yoğunluğu artar. İkincisi, Güneş’ten gelen toplam enerjinin yoğunluğu artar. Nitekim, gerçekte, Güneş’in yakınındaki Dünya için daha fazla güneş enerjisi mevcuttur. Son olarak, yakın mesafede Dünya için daha fazla ultraviyole ışınları mevcuttur.

Sonuç

Büyük ölçüde, Dünya Güneş’le her yıl 4 Ocak ayında en yakın mesafe ve 3 Temmuz tarihinde en uzak mesafe alır. Dünya Güneş’e yakın olduğunda, Güneş’ten gelen toplam enerjinin yoğunluğu ve ultra viyol ışınlarının yoğunluğu da artar.